takım elbise giymenin incelikleri (6)      


 • 1.
  takım elbise giymiş bir erkek'den daha şık başka bir erkek yoktur.

  ama işte giyinmeyi bilmek önemli. adam gidiyor bir düğün için parlak kumaştan bir siyah takım alıyor, sonra gündelik kullanımda içine cart pembe bir gömlek, ile giyiyor. yaka bağır açık... saçlar jöleden ayna olmuş, duruş ofsayt! kravat yok kurtlar vadisi stayla! modunda geziyor. hele ki uyumsuz ayakkabı kemer durumu bokun üstüne tüy diken cinsten.

  iğrençlikler böyle alır başını gider... sonuç? "epic fail"

  işte böyle "epic fail" duruma düşmemek, james bond karizmasını yapmak istiyorsanız beni dinleyin ey lombaklar!

  vücuda uygun giyim:

  uzun boylu erkekler, boyuna çizgili takım elbise kullanmamalı, kruvaze (ceket iliklerinin üst üste geldiği model-bu sıralar çok moda) ceket kullanımı idealdir. ayakkabı seçiminde sivri burunlu ayakkabı giymeyin efendim bebek mezarı gibi büyük ayakları daha da büyütmeyin lütfen. gömlek yakalarınız ise sivri ve uzun olmamalı, pantolon paçalarınızı duble yaptırırsanız, boyunuzu daha iyi dengeler. ceket-yelek-pantolon tipindeki 3'lü kombinleri ise kullanmayın, mümkünse bir birne uyan iki farklı renkte pantolon ve ceket kullanın.

  kısa boylu erkekler, boyuna ince çizgili takımları, 3 veya 2 düğmeli ceketleri giyebilirler. düz ve koyu renkli takımlar pek bir şukela durur. ceket dediğin bele oturmalı, omuzlarda kare nizam almalı. uzun ceketler sizi olduğunuzdan kısa göstereceğinden tercih edilmemeli. gömlek seçiminde boyuna ince çizgili gömlekler hoş olur. pantolon da ise aşağıya doğru hafifçe daralan paçalara sahip pantolon sizi daha uzun gösterir, pantolon paçasını sakın duble yaptırmayın.

  orta boylu erkekler, en şanslı grup, su içse yakışır... kruvaze veya düz ceket farketmez... 3 veya 2 düğmelilerden şaşmamalı, sakın ola 4 düğmeli ceket almamalı. bir de smokin veya frak harici tek düğmeli bir ceket gardolabınızda bulunmasın. ortalıkta ferhat göçer gibi dolaşmayın sonra...

  iri yapılı erkekler, koyu renkler, boyuna çizgili, ince yapılı kumaşlar pek bir hoş olur. kadife gibi kalın kumaşlardan uzak durun.

  minyon yapılı erkekler ise, bele oturan ceketleri tercih etmeli. ceket kolları uzun olmamalı, bol dökümlü kazak, tişört, gömlek kullanmamalı, gömlek ve ceket yakaları, manşetleri geniş omamalı, kravat seçimini küçük desenlilerden yapmalı.

  ceket nasıl seçilir?

  boy ve irilik skalasına göre çeşitli durumları saydık. şimdi gelelim ceket seçimine. ceket mutlaka omuzlara ve bele oturmalı ki hoş olsun. boyunuz ne kadar uzunsa o kadar fazla düğmeli ceket giymelisiniz, ne kadar kısa ise düğme sayısı o kadar az olmalı ama asla -frak ve smokin hariç- iki düğmenin altına düşmemeli. eğer yüzünüz çok kemikli sivri ise gerek ceketin, gerek gömleğinizin hatları daha yuvarlak, yakaları sivri olmayanlardan olması gerekir ki denge sağlansın. eğer çok iri iseniz büyük yakalı ceketi tercih edin ki, küçük yakalar yüzünüzü ve diğer uzuvlarınızı olduğundan daha büyük göstermesin. aynı durum zıt şekilde kısa veya minyon yüzlüler için de geçerlidir. aslolan denge'nin sağlanmasıdır. ceket kollarına gelirsek, ceketin kolları baş parmağınızın başladığı noktada olmalı, ne daha uzun ne de kısa olmalı... en ideal nokta budur. çünkü gömleğinizin manşetleri siz hareket sırasında ceket kolundan baş gösterir ve bu durm da sizi hoş gösterir.

  renk ve kumaş seçimi

  efendim, takım elbiseyi pek kullanmayan birisiniz diyelim. o zaman alacağınız takım cool wool dediğimiz, ince ama yün kumaştan yapılmış bir takım olmalı ki dört mevsim giyebilesiniz. çünkü eğer kadife alırsanız sadece kışın, keten alırsanız sadece yazın giyersiniz ki; diğer mevsimlerde giymek... saçma olur. bu yüzden cool wool'dan şaşmayın.

  renk seçiminde gayet evrenseldir. siyah asildir, gri iyidir, kahverengi de hoştur ama kanımca öncelikli olan laciverttir. lacivert takımın ceketini bir taş rengi pantolonla da tamamlayabilir, ister siyah isterse kahverengi bir ayakkabı ile kullanabilirsiniz.

  siyah ise asildir ama, fazla klasik, cenaze kılıklı... hadi bir düğün, dernek'te giyildi ama resmi bir iş görüşmesinde lacivert daha iyi bir imaj bırakır.

  gri'nin ve kahverengi'nin tonlarını ayarlamak meseledir bu yüzden 2. etaba bırakın bunu. gri renginin tonları maviye, siyaha veya kahverengine çalabilir. bu yüzden tonlamaya dikkat edin! gri takım elbise de hem siyah hem kahverengi ayakkabı ile kombin edilir. evet, kahverengi ile... ama işin püfünü bilmeniz lazım ki, o da şöyle: ne kadar açık gri takım ise o kadar koyu kahverengi ayakkabı; ne kadar koyu gri takım ise, o kadar açık kahverengi ayakkabı.

  kumaş seçimine geri dönersek, ne kadar gündelik kullanımda takımınızı kullanacaksanız o kadar mat kumaştan bir takım alın. öyle pasparlak kumaştan bir yakınınızın düğünü için aldığınız takımı gündelik yaşamda giyerseniz bir türkücüden farklı olmazsınız. ayrıca ayakkabı ve kemer seçiminiz de kumaşın matlığına veya parlaklığına göre olmalı. mat kumaşa, mat boyalı ayakkabı-kemer, parlak kumaşa parlak boyalı ayakkabı-kemer kullanın.

  renklere göre gömlek seçimi:

  beyaz ve mavi gömlek her zaman esas oğlandır. şaşmayın... yalnız mavi gömlek siyah takımda olmaz haberiniz olsun. beyaz gömlek de açık gri takımda hoş olmuyor... yine hüseyin turan'ın türküde söylediği gibi "gömleğim beyaz yakası kolalı..." düsturundan şaşmayın, beyaz temizliğin rengidir. sevin onu...

  kravat:

  mutlaka bağlanmalı. tabi bağlamadığımız anlar da oluyor... bunun için ne zaman kravatın gerektiğine şöyle karar verin. aynaya bakınca karşınızda kurtlar vadisinden fırlamış biri duruyorsa bağlayın, yoksa bağlamayın. ayrıca spor kesimli -yuvarlak hatlara sahip olur bu kesim- bir ceket giyiyorsanız da bağlamaya pek lüzum yok. kravat tonuna gelirsek, düz renklere bağlı kalmayın, az cesur olun! ama abartmadan. çapraz çizgili modeller hiç eskimedi, eskimeyecek de... yalnız bu aralar boyuna çizgili modeller pek moda oldu. unutmadan! gömleğinizin yakası ne kadar küçükse o kadar ince kravat bağlayın. büyük yakalı gömleğe ince kravat olmuyor hemşo. ayrıca büyük gömlek yakaları yukarıda söylediğim üzere büyük boyna ve büyük uzuvlara sahip olanlar içindir. eğer boynunuz kısa ise sakın ola büyük kravat, büyük yakalı gömlek kullanmayın. kravat bağlamada aslolan iki model vardır. birincisi bağlama size eşkenar üçgeni verir, resmi yerlere uygundur; ikincisi ise bir yamuğu sunar ki fazla resmi olmayan, daha spor bir tarzla bu başlama stili hoş durur. yere ve zamana göre ikisini de kullanabilirsiniz.

  aksesuar:

  bir erkeğin tek aksesuarı vardır: saati... ceketinize tabi ki abartılı olmayan ve uç bir siyasal mesaj içermeyen bir rozet iliştirmek de hoş olur. okul yüzüğü... boşverin. evlenince takacağınız alyansınız size yeter. bileklikleri falan unutun! ama ne olursa olsun saati unutmayın. saat diyince tabi ki, casio gibi plastik aksamlı, miki mauslu, hesap makinelileri falan kastetmiyorum. gidin adam gibi bir saat alın.

  ekstra aksesuar denemeleri için rehberiniz:

  cüzdan: efendim takım elbisenizin kıç cebine o kredi kartları ve bilimum alışveris mağazalarının indirim kartlarıyla doldurulmuş ve kalınlaştırılmış cüzdanı sokmayın. ceketinizin cebine de sokmayın. cüzdan kullanmak yerine gidin bir para maşası satın alın, paranızın büyük banknotu üstte olmak kaydıyla para maşasına sıkıştırın ve incecik, takım elbisede potluk yapmayacak bir biçimde cebinizde taşıyın. bir iki tane kart da sığar bu cüzdanlara... 1.sini ehliyet olarak değerlendirin, 2.sini kredi kartı. mis gibi oldu mu? vallaha oldu. zaten iş bilenler, kalın cüzdan yerine para maşası taşıyanlarda paranın olduğunu gayet bilirler.

  kol düğmesi: uzun manşetli bir gömleğe sahipseniz, kol düğmesi takacaksınız demektir. kol düğmesi olarak paraya kıyın ve en azından bir iki tane adam gibi kol düğmesine sahip olun. alacağınız kol düğmesinde genelde ta gümüş tipli veya altın tipli metal kullanılır. bu ikisinden hangisini seçeceğinizi saatinizi hatta kullandığınız kemerin tokasını düşünerek belirleyin. uyumlu saat, kol düğmesi, kravat kıskacı hatta kalemler ve kemer tokası sizin şıklığınızı ve ince düşüncenizi pekiştirecektir. örneğin ben genellikle siyaha-gri (gümüş) ikilisini kullanırım. saatim, kalemlerim, kravat iğnesi (bu arada kravat iğnesi o kadar gerekli değil, ayrıca demode) kol düğmeleri, gözlüğüm, cep telefonum... neredeyse bütün aksesuarlarım bu uyuma göre hazırlanmıştır. farklı renkler için farklı aksesuarlar da var tabi örneğin mavi bir keten ceket için firuz taşından kol düğmesi gibi ama yine de bu firuz taşlı kol düğmesinin metal aksamı gümüş -gri- dir.

  şimdilik aklıma gelen bunlar. eğer uygularsanız "şıklığın" kapıları size ardına kadar açılacaktır. şüpheniz olmasın...

  erenatala, #105029 | 08.09.2010 03:30 ~ 12.08.2011 03:51

 • 2.
  lacivert bir takıma*, güzel tonlarda bir çift kahverengi ayakkabı* ve kemer* kadar hiç bir şey yakışamaz...

  sondangelen, #105044 | 08.09.2010 10:00 ~ 12.08.2011 03:51 • 5.
  kendinize yapacağınız kişisel bir incelik olarak: hiç giymeyin, daha iyi.

  aum, #105088 | 08.09.2010 15:05 ~ 12.08.2011 03:51

 • 6.
  slim fit olacak takım, belden oturacak ve pantolon ise boru paça olacak ve giyeniceğiz rugan ayakkabıyı dahada gösterecek. tabi ki yine slim fit düz gömlek ve ince kravatla kombine etmeniz lazım.

  hiperaktif koala, #294499 | 19.10.2013 22:50


"takım elbise giymenin incelikleri" hakkında bir tanım yapın:© copyright santral sözlük 2010-2013.

w3c standartlarını biz biliriz biz!

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet