ikinci dünya savaşı (11)      
santral sözlük 1 aralık 2015'te veda ediyor! girdilerinizi buradan yedekleyebilirsiniz.
 • 1.
  en hararetli zaman dilimini normandiya çıkarması'ndan sonraki aylarda yaşayan,
  20. yüzyılın külli, ikinci savaşıdır. nazilerin 1939'da polonya'ya saldırmasıyla başlar.
  savaşın iyisi olmaz ama benim nezdimde gelmiş geçmiş en muhteşem savaştır.
  katılımcılarıyla, katılımcıların kendine has özellikleri ve karakteristikleriyle,
  kullandıkları silahlarla ve yayıldığı bölge dolayısıyla.

  savaş, orta avrupa'yı kasıp kavururken, öte yandan guadalcanal ayağı da vardır falan.

  uğruna onlarca film, dizi ve oyun yapılmıştır.

  constantine, #153316 | 09.02.2011 16:39 ~ 12.08.2011 04:16

 • 2.
  dünyanın en eğlenceli, civcivli ve faydalı savaşıdır. uzay projeleri, bilgisayar, antifriz, jet uçakları, radar gibi bir çok süper şey bu süreç sayesinde bulunmuş ve geliştirilmiştir.

  peki ya ölenler? sakat kalanlar? ve kaybettiklerine ağlayan, yaşadıkları için sevinemeyen milyonlarca insan?

  ho ho ho sözlük, onlar sadece istatistik. ve siyah beyaz fotoğraflar.

  dikistutmaz sabri, #153321 | 09.02.2011 16:46 ~ 12.08.2011 04:16

 • 3.
  orta eğitim de neredeyse hiç bahsedilmeyen dünyaca önemli tarihi olay

  kuzucuk, #153348 | 09.02.2011 18:18 ~ 12.08.2011 04:16 • 6.
  avrupalılar kendilerinden başka kimseyi önemsemedikleri için 1939'da almanların polonya işgali ile başladığını söyledikleri savaştır ama aslında savaş 1937'da japonların çini işgali ile başlar hatta daha önce 1931'de mançuryanın işgali vardır ki bu konuyu geçelim neyse efendim.biz yine kitaba uygun devam edelim.

  almanya adolf hitler önderliğinde kısa sürede ciddi oradan silahlanmıştı gözle görülen şey adolf hitlerin açıkça bir savaş hazırlığı içerisinde oluşuydu ama ingiltere birinci dünya savaşının ardından silahlanmasını oldukça yavaşlatmıştı (malum savaş zamanında aldığı borçları ödemek ve ekonomisini toparlamak için) bu nedenle biraz zaman kazanmak ve savaş istemediğinden hitlerin ve almanların saldırgan politikalarına ses çıkarmıyordu ancak 1937 itibari ile herkes avrupanın büyük bir savaşa doğru sürüklendiğini görüyordu.

  şimdi olaylara almanların durumundan bakalım bazı insanlar savaşın suçunu hitler ve nazilere atmaya bayılırlar ancak savaşın asıl nedeni her zaman atlanır ekonomi.nazileri iktidara taşıyan şey yalnızca milliyetçi çığlıklar değil almanyanın içerisinde bulunduğu ekonomik durumdu sonuç olarak akıllıca bir politika ile almanyayı içerisinde bulunduğu krizden hızla çıkartan naziler 1938 itibari ile yeni bir kriz ile karşı karşıyaydılar alman ekonomisinin kitlenme riski vardı çünkü alman silahlanmasının artık mevcut yapı içerisinde sürdürüle bilir yanı yoktu ve almanya için bilinen en eski ekonomik hareketleri uygulama vakti gelmişti yağma ile zenginleşme
  ikinci dünya savaşı boyunca almanya işgal ettiği sayısız ülkeden kendi ülkesine kaynak çekmiştir bu şekilde ekonomisini ayakta tutmayı başarmış ve savaşı inanılmaz uzun bir süre boyunca sürdürmüştür.
  ingilizler için ise durum biraz daha farklıydı ingiliz imparatorluğu büyük savaştan galip ayrılmıştı ancak büyük acılar içerisindeydi savaş boyunca amerikalılardan aldıkları borçlar ve eski ingiliz sömürgelerinde ki isyanlar imparatorluğun bellini her geçen gün biraz daha bükmekteydi buna uzak asyada amerika ve japonya gibi yeni yükselen güçler ile mücadelede eklenince ingiliz imparatorluğu karanlık bir durum içerisindeydi ve savaşmaya gücü ekonomik olarak yoktu bu yüzden uzunca bir süre ingilizler savaştan kaçınmayı tercih etmişlerdir ingilizlerin savaş boyunca ekonomisi amerikan yardımları ile ayakta durmayı başarmıştır uzatılan borçlar ve ek krediler ingilizlerin savaşı sürdürmesine yardımcı olmuştur.eski sömürgelerinde ise savaşı bahane ederek mevcut durumu korumayı başarmışlardır.

  gelelim savaşın en önemli tarafına amerika birleşik devletleri büyük potansiyeli ve birikmiş sermayesi ile uyumakta olan bir dev ve uyanmak istiyor içinde büyüttüğü gücü ve potansiyeli yaymak ve genişletmek peşinde ve aradığı fırsat savaş ile birlikte ortaya çıktı savaşın başından beri amerika savaşa girmek için fırsat arıyordu neyse ki aradığı fırsat kendisine japonlar tarafından sunuldu.şimdi ilginç bir bilgi savaş boyunca amerika yalnızca kendi ülkesini değil aynı zamanda iki ülkeyi daha savaş için finanse etmeyi başarmıştır ki bu amerikan ekonomisinin büyüklüğü ve sermaye birikimini gözler önüne serer.

  hacı sovyetler valla onlar ve değerli japon kardeşlerimiz için vaktim yok kusura kalmasınlar. ikinci dünya savaşı tam anlamı ile bir kaynak ve rakam savaşıydı.buna karşın savaş boyunca pek çok general ve asker ellerinde ki imkanlar ile insanların sırf rakamdan ibaret olmadığını göstermeye çalıştılar ve belirli oranda bunu başarmayı becerdiler.

  burada napolyon'nun o sözünü hatırlayalım

  ordumuz yüzbin kişi elli bin askerler elli binde ben

  ardat yakshi, #250634 | 18.03.2013 18:43

 • 7.
  savaş ilgili merak ettiğim şey şudur. eğer roosevelt'ten sonra yerine onun bunun cocugu truman yerine wallace geçseydi japonyaya o iki atom bombası atılır mıydı ve daha sonraki soğuk savaş ve silahlanma dönemi olur muydu?

  diğer bir şeyse genel kanı savaşı amerikanın bitirdiği yönünde ama ben buna katılmıyorum. eğer sovyet orduları almanları durdurmasa idi ne olurdu?

  aslimou, #250678 | 18.03.2013 23:52 ~ 19.03.2013 23:27

 • 8.
  #250678

  başkan kim olursa olsun o bombalar atılırdı, çünkü amerikan ordusu pasifik seferi için tahmini bir kayıp raporu hazırlamıştı ve savaşın iki sene daha (yani 1947'ye kadar) süreceği, bu zaman zarfında bir milyon amerikan askerinin öleceği gibi hesaplamalar vardı. doğal olarak japon sivillerin ölümü ile bir milyon amerikan askerinin ölümü arasında bir seçim yapılması gerekiyordu ve bir milyon ölü asker ile bunların tahmini en az on milyon yaslı ve kızgın yakınını da düşünürsek amerikalıların iki bomba ile yetinmesini hayranlıkla karşılayabiliriz.

  tabi bir de japonların fanatizm ile pasifikteki her ufak ada için ölümüne çarpıştığını da biliyoruz, sikindirik adalarda böyle savaşan japonlar elbette ana karalarını daha da gözü kara bir biçimde savunurlardı. hatta kadın ve çocuklara bambu kamışlarını mızrak gibi kullanarak savaşmayı öğretiyorlar, erzak ve ilaç malzemelerini askerlere ayırmaya devam ediyorlardı. yani bu iki sene japonlar için de korkunç geçerdi, ha bir de amerikan uçak gemilerinden kalkan bombardıman uçaklarının sortilerini de hesaba kattık mı uu beybi. kaldı ki japonları korkutan şey aslında bombanın patlama etkisinden ziyade radyasyon seviyesiydi. bombardımana karşı alarmlar, uçaksavarlar, karşı saldırı filoları, sığınaklar işe yarayabilirdi ama radyasyona karşı hiçbir çözümleri yoktu. bu yüzden de teslim oldular.

  soğuk savaş ve diğer bütün bokluklar da aynen devam ederdi, eğer çok idealist bir başkan ülke çıkarlarından farklı bir yol izlemeye çalışsaydı façası anında aşağı alınırdı.

  amerikalıların savaşı bitirdiği meselesine gelince:
  http://www.motifake.com/facebookview.php?id=18528

  dikistutmaz sabri, #250682 | 19.03.2013 00:05

 • 9.
  tüm jönlerin bir arada olduğu son gösteri. ardından ufak web episode'lar başlamıştır.

  ayrıca bu savaşta hitler'e amerika'nın zengin ailelerinden ford'un ve yahudi bankacı aile rotschild'ın yardım ettiği söylenir.
  böylece 6 milyon yahudinin hayatına karşılık bir devlet kurulur ki şimdiki nüfusu 7 milyon 465 bin küsür falandır. ama bunun dışında bu 7 milyon kişilik devletin nasıl bir güce dönüştüğünü de hesaba katarsak, hitler'in destekçileri hedeflerine ulaşmışlardır diyebiliriz

  janus, #257322 | 21.05.2013 16:08

 • 10.
  73 milyona yakın insanın öldüğü kötü hadise....

  brave heart, #257406 | 22.05.2013 02:59


"ikinci dünya savaşı" hakkında bir tanım yapın:© copyright santral sözlük 2010-2013.

w3c standartlarını biz biliriz biz!

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet