civelek taburu (1)      


 • 1.
  osmanlı'da yeniçerilere "hizmet" vermekle yükümlü eşcinsel askerlerden oluşan birlik. konuyla ilgili internette pek bir kaynağa ulaşamadım ama şunlar var:

  http://www.milliyet.com.tr/2003/05/15/yazar/altan.html
  http://www.aksam.com.tr/...

  konuya yazısında değinen gürkan hacır'dan alıntı yapalım:

  "osmanlı'da eşcinselliğin en az hamamlar kadar kurumsallaştığı yer ise yeniçeri ocaklarıydı. zenne filminde konu edildiği gibi askerlik yaşı gelen eşcinsellerden 'durumlarını' ispatlaması istenmiyor, dahası askerlikten uzak tutulmuyorlardı.
  onlar yeniçerilere hizmet edecek 'civelek'ler oluyordu. hatta savaşlarda ihtiyacı karşılamak üzere civelekler taburu bile oluşturulmuştu. civelek taburunda yer alan askerlerin her birini bir yeniçeri sahiplenmişti. adeta aralarında karı-koca ilişkisi vardı.
  ergun hiçyılmaz, 1810 yılında bir civelek oğlan için galata'dan sorumlu 25. orta ile 75. orta adlı yeniçeri birliklerinin iki gün boyunca çatıştıklarını anlatır. 'civeleklere sahip olmak başlı başına bir meseledir', der."

  tabii bu yazıyı yazanın niyeti bu mudur bilemiyorum da, "ne güzel, osmanlı'da eşcinseller toplum dışına itilmiyormuş, birer parçamızmış onlar da" şeklinde bir yorum yapmak yersiz olacaktır sanırım. kimse eşcinsel olduğu için elin adamına mabadını sunmak gibi bir yükümlülüğe sahip değildir zira.

  sahtepetrucci, #213421 | 23.05.2012 18:02


"civelek taburu" hakkında bir tanım yapın:

© copyright santral sözlük 2010-2013.

w3c standartlarını biz biliriz biz!

hakkında | iletişim | şikayet

klavye kısayolları:

g güzelinden
b bugün
d dün
r bir gün
k keşfet